ZÁVĚRY:
- učitelky budou kontrolovat oblečení a obuv dětí před odchodem z MŠ na pobyt venku a po návratu do MŠ – převlečení do suchého oblečení
- odchod v 9:30 na pobyt venku – učitelka je zodpovědná za vyhodnocení situace, zda je vzhledem ke klimatickým podmínkám zapotřebí předčasný návrat do MŠ.
- zákonní zástupci budou individuální připomínky řešit s učitelkou svých dětí, poté s ředitelkou školy.
Vyjádření paní Chrpové:
Dobrý den,
protože jsem se nemohla zúčastnit schůzky rodičů dětí s vedením MŠ Suchdol na Lužnicí konané dne 25.04.2023, chci se k probíranému tématu vyjádřit alespoň touto cestou.
Předmětem debaty byly venkovní vycházky dětí, jejich délka a skutečnost, že se konají prakticky za každého počasí. U dětí se pak údajně z tohoto důvodu vyskytuje zvýšená nemocnost.
- Na začátku každého školního roku se koná informační schůzka pro rodiče, kde se dozví, jaké vybavení mají děti pro pobyt ve školce mít. Vždy je zdůrazněna kvalitní vycházková obuv, pláštěnka, holínky a vhodný oděv dle ročního období, s tím, že děti chodí do přírody cca. na dvě hodiny. Několikrát jsem měla možnost potkat všechny třídy ze školky na vycházce a bylo zřejmé, že někteří rodiče oblečení dětí hrubě podceňují a místo zimní bundy dají dítěti jen lehčí jarní bundu a k tomu látkové tenisky, ve kterých děti nejen prochladnou, ale zároveň se velmi snadno namočí. Pak není překvapením, že takovým dětem je nejen zima, ale z procházky si odnesou i nachlazení. V případě, že dojde ke znečištění oděvu, případně jeho promočení, má mít dítě v šatně připravené oblečení náhradní. Každý rodič má možnost si dle předpovědi počasí sám vyhodnotit, jak své dítě na pobyt venku vybavit. Je tedy zřejmé, že za vhodné oblečení a obuv nesou zodpovědnost rodiče a nikoli personál MŠ.
- K délce vycházek: Děti se pohybují venku asi dvě hodiny, kdy navštěvují různá místa v Suchdole a okolí. Tento čas považuji za zcela adekvátní, kdy samozřejmě za velmi nepříznivých klimatických podmínek je přiměřeně zkrácen. Pro děti má pobyt na čerstvém vzduchu hned několik přínosů: pohyb, otužování, vzdělávání a poznávání přírody. V dnešní době, kdy jsou na vzestupu problémy s dětskou obezitou a již děti předškolního věku tráví čas pouze hrami na „chytrých zařízeních,“ je tato aktivita pro mnoho malých dětí prakticky jediným pohybem za celý den a její přínos je tak pro psychické i fyzické zdraví budoucích generací přímo klíčový. Rodiče, kteří své děti na procházky ven neberou tak mohou být jen rádi, že to za ně alespoň někdo udělá. Já osobně si velmi vážím toho, že paní učitelky všem dětem, které to potřebují, pomohou s oblékáním potřebných oděvních součástek, což je u těch nejmenších zejména v zimním období bezesporu velmi náročné. Zároveň plně důvěřuji personálu školky, že zohlední aktuální počasí a vybere vhodnou lokaci a čas trvání procházky. Moji synové chodí na procházky rádi a nadšeně mi vyprávějí své zážitky. Výslovně jsem se jich také dotazovala, zda se jim to líbí a není jim třeba zima. Odpověděli mi, že zima jim není a procházky chtějí.
- Zvýšená nemocnost: V letošním zimním období byla pravidelně zvýšená nemocnost dětí ještě umocněna dalšími souvisejícími vlivy. Moje děti také letos stonaly více než v předchozích letech, tato situace je pochopitelně nepříjemná pro všechny rodiče. Nikdo si v práci nechce způsobovat problémy, přijít o část výplaty a navštěvovat lékaře a často marně shánět potřebná léčiva. Nehledě na to, že se od nemocného dítěte často nakazí další členové domácnosti. Zaregistrovala jsem, že mnoho dětí je dáváno do školky nemocných s výrazným kašlem a rýmou, často nedoléčených či stále beroucích antibiotika. Toto mi potvrdila i dětská lékařka, že rodiče tlačí na to, aby dítě šlo do školky co nejdříve a nedbají doporučení lékaře, a dokonce často nedoberou ani předepsaná antibiotika, aby personál ve školce dítě rodiči nevrátil k domácímu léčení. Zde je na místě apel na rodiče, aby dávali své dítě šlo do školky zdravé a neohrožovali tak jeho zdraví a zdraví ostatních dětí. Učitelka není lékař a když jí při nástupu rodič „ošidí,“ není divu, že pak takovému nedoléčenému dítěti procházka neudělá dobře. Tento ekonomicky motivovaný přístup některých rodičů, kteří se v dnešní náročné době celkem pochopitelně snaží, aby rodinný rozpočet neutrpěl sebemenší ztrátu, je silně krátkozraký, neboť jejich dítě stejně dříve či později bude muset zůstat doma a jeho léčení potrvá mnohem déle. Pokud jsou tito lidé pro svého zaměstnavatele skutečně tak nepostradatelní a klíčoví, tak ošetřování dítěte je pochopitelná a snadno obhajitelná nutnost, případně může péči o dítě zajistit nějaký jiný rodinný příslušník.Jejich sobeckost pak také vede k tomu, že se nakazí i ostatní děti, které mají třeba oslabenou imunitu po předchozí prodělané nemoci a s kterými byl jejich rodič „poctivě“ doma. A tohle mi opravdu skutečně vadí, aby kvůli bezohlednosti a hulvátství některých lidí byly nemocí zbytečně ohroženy i ostatní děti, jejich rodinní příslušníci a personál školky.
Zároveň bych chtěla dodat, že „naše“ školka je nejen v krásném prostředí, ale i přístup vedení a personálu školky je vynikající, zejména co se týče komunikace s rodiči a všestranného rozvoje dovedností dětí. Rovněž velmi pozitivně hodnotím návštěvy náležitě certifikovaného psa „Žvejky,“ které umožňují i dětem, které z různých důvodů nemohou mít psa, aby se s ním seznámili, překonali strach a naučili se k těmto zvířatům správně chovat. Mohla by být ve třídě častěji a účastnit se s dětmi i vycházek. Její přítomnost ve školce je jasným znakem pokrokového přístupu k výchově a vzdělávání dětí a naše školka se tím řadí mezi předškolní zařízení, která jsou i v rámci Evropské unie na velmi vysoké úrovni.
Samozřejmě chápu, že někteří z rodičů nemají náležitý rozhled a dostatek informací ohledně zdravého psychického a fyzického vývoje dětí, případně výběru vhodného outdoorového oblečení a obutí dětí, proto se mohou s důvěrou obrátit na personál školky, který je vždy ochoten pomoci a může jim i doporučit nějakou základní literaturu.
S pozdravem Mgr. Šárka Chrpová